Dlaczego aplikacja Clever Cargo wykorzystuje tylko 3 reguły Incoterms? | Clever Cargo - wyszukiwarka połączeń z Chin

Dlaczego aplikacja Clever Cargo wykorzystuje tylko 3 reguły Incoterms?

Dlaczego spośród 11 zdefiniowanych reguł handlowych silnik Clever Cargo wykorzystuje jedynie 3? Czy korzystając z usług Clever Cargo można wykorzystać inne reguły Incoterms 2020 ?

W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na te pytania.

Jak być może zauważyłeś korzystając z wyszukiwarki połączeń Cargo na naszej stornie do wyboru dajemy Ci 3 reguły EXW / FCA / FOB. Do wyboru tych właśnie reguł skłaniają dwa podstawowe powody - są to najczęściej używane reguły na linii Chiny - Europa a za razem najbardziej wpływające na podział kosztów miedzy importera a dostawcę w Chinach. 

Korzystając z usług Clever Cargo można zorganizować oczywiście transport przy wykorzystaniu innych zdefiniowanych warunków ustalając szczegóły z naszym zespołem. 

 

Jak zatem wybrać które warunki będą dla nas najlepsze ?

Oczywiście te które zredukują nam koszty transportu, czyli takie w których sprzedający weźmie na siebie część formalności oraz drogi jaka ma przebyć towar. Niekiedy jednak chińscy sprzedawcy nie chcą się na to zgodzić, lub zawyżone koszty frachtu doliczają do kosztów produktu. Wtedy najlepszym wyjściem jest organizacja transportu od miejsca załadunku.

Omówmy zatem trzy najczęściej występujące reguły:

EXW (Ex Works) - jeżeli to określenie znajdziemy przy wycenie towaru, oznacza to że w otrzymanej cenie sprzedawca nie zrobi nic poza przygotowaniem towaru do odbioru. Towar odebrać będzie trzeba z terenu zakładu dostawcy lub w innym wskazanym przez dostawce miejscu. Całą drogę jaki ma przebyć towar zorganizować oraz opłacić ma odbiorca. Dotyczy to również formalności oraz opłat związanych z odprawą eksportową po stornie Chińskiej.

Wybierając tą opcję w kalkulatorze otrzymamy wycenę zawierającą całą procedurę transportową wliczając odbiór z magazynu dostawcy.

 

FCA – Procedura kryjąca się pod tą nazwą przenosi na sprzedającego wszelkie obowiązki prawne związane z przygotowaniem towaru do eksportu. Zawiera między innymi koszty odprawy celnej oraz wszelkie opłaty celne. Na sprzedawcy spoczywa obowiązek rozpoznania oraz ujęcia w cenie towaru wszelkich opłat wymaganych przez prawo w kraju sprzedaży, dotyczących danego rodzaju towaru (np. certyfikaty). Obarcza również dostawcę odpowiedzialnością za towar do momentu przekazania go firmie transportowej. Ta odpowiedzialność najczęściej obejmuje dostarczenie towaru w umówione miejsce z przewoźnikiem.

Wybierając tą opcję w kalkulatorze otrzymamy wycenę zawierającą procedurę transportową z miasta w którym znajduje się dostawca. Nie zawiera odbioru z magazynu dostawcy. Dostawca zostanie poproszony o dostarczenie towaru do najbliższego magazynu przewoźnika w mieście dostawcy.
Clever Cargo Sp. z o.o. zorganizuje całą procedurę transportu, łącznie z odprawą w Chinach ale kosztem tym zostanie obciążony dostawca (opłata przybliżona 45 USD)

 

FOB (Free on Board)  – Ta reguła oznacza że dostawca, dostarczy towar do (pokładu) terminalu transportowego z którego zostanie wysłany do kraju przeznaczenia. Definiuje że wszelkie koszty związane z transportem (nawet jeżeli terminal znajduje się daleko od adresu magazynu dostawcy) do terminalu ponosi dostawca. W Praktyce zmniejsza to koszty transportowe leżące po stronie kupującego. Odchodzi etap zawierający odbiór towaru od dostawcy i dostarczenie go do terminalu eksportowego (w tym przeładunki).

Wybierając tą opcję w kalkulatorze otrzymamy wycenę zawierającą transport pomiędzy terminalem chińskim i polskim z założeniem że dostawca dostarczy towar na wskazany terminal.

(Edit - Wariant FOR Free On Rail - choć nie jest oficjalnie zdefiniowany jest czasem używany jako zamiennik FOB i oznacza takie same warunki. Używanie takiego skrótu umotywowane jest zmianą słowa "Board" - pokład na "Rail" - kolej. i odnosi się scenariusza gdzie rola dostawcy kończy się nie na "pokładzie" statku a terminalu kolejowym )

Jeżeli nadal potrzebujesz więcej informacji nie wahaj się skontaktować z obsługa Cleve Cargo.

  • Odprawa celna towarów z Chin - niezbędne dokumenty

    Jakich formalności musi dopełnić oraz jakie dokumenty zgromadzić importer z Polski importujący produkty z Chin? O tym warto wiedzieć! Dopuszczenie do obrotu Każdy produkt, który kupujemy w celu odsprzedaży, bądź do użytku w ramach działalności...
  • Sukces okupiony konsekwencjami, czyli skąd opóźnienia w kolei z Chin?

    Sukcesywnie od kilku miesięcy pojawiają się falowo opóźnienia w realizacji transportów kolejowych z Chin. Skąd taka sytuacja? Przy tak wielkich nakładach inwestycyjnych (przynajmniej po stronie Chińskiej) w cały pas nowego jedwabnego szlaku może to...
  • Jak prawidłowo przygotować ładunek drobnicowy do przewozu koleją? Czy Pakowanie ma wpływ na cenę? Czy kartony przeżyją podróż?

    Częstymi pytaniami klientów, z jakimi się spotykamy to te o sposób zapakowania ładunku dla transportu kolejowego oraz czy są jakieś ograniczenia np. czy przyjmowane są jedynie ładunki spaletyzowane. Odpowiadając - przyjmowane są każdego rodzaju...

Nowa aplikacja dla działów zakupów. Przetestuj za darmo!  procurimo.pl