Co zmieni się w Chinach w 2019? | Clever Cargo - wyszukiwarka połączeń z Chin

Co zmieni się w Chinach w 2019?

Zmiany. To obecnie jedyna pewna prognoza na 2019 rok w Chinach. Wspólnie analitycy przyznają, że od lat panujący stabilny wzrost w gospodarce chińskiej napotkał przeszkody. Pytaniem nie jest jednak czy Chiny dalej będą się rozwijać tak szybko, bo to raczej wydaje się oczywiste. Należy jednak zapytać jaką metodę na ten wzrost obiorą.

Miniony rok z perspektywy europejskiego importera w relacjach z Chinami był raczej stabilny (pomijając zwykłe wzrosty cen surowców w Chinach lub niespodziewane przestoje fabryk w celu oczyszczenia powietrza w danym regionie). Jednak rozmawiając z chińskimi partnerami sytuacja nie zawsze wydaje się być stabilna. Oto kilka zmian, które już zaobserwowaliśmy oraz których spodziewamy się w najbliższej przyszłości.

 

Wojna Handlowa z USA

Tak zwana wojna handlowa pomiędzy USA i Chinami zmniejszyła stabilnie rosnące zamówienia ze Stanów Zjednoczonych w niektórych sektorach produkcji. Pogłoski o zamkniętych fabrykach można usłyszeć między wierszami pośredników handlowych. Ale nie jest to fama, którą Chińczycy będą się szczycić. Z sytuacji tej mogą jednak skorzystać europejscy partnerzy uchodząc za stabilniejszy kierunek eksportu i planów rozwoju.

 

Rosnący rynek wewnętrzny.

Do niedawna znaczna ilość fabryk powstających w Chinach eksportowała większość, jeżeli nie całość produkcji. Sytuacja jednak dynamicznie się zmienia. Szybko rozwijające się sektory gospodarki chińskiej zwiększają zapotrzebowanie na wiele produktów na rynku wewnętrznym. Odbiorca zagraniczny będący dotychczas ważnym partnerem danej fabryki w Chinach może zacząć przegrywać z większymi zamówieniami płynącymi z samych Chin. Przyspieszający wzrost klasy średniej buduje konsumpcjonizm i zapotrzebowanie na wiele dóbr. Obserwujemy zatem wielki zwrot gospodarki chińskiej, która staje się bardziej samowystarczalna niż kiedykolwiek wcześniej.

 

Regulacje Unii Europejskiej

Wydaje się, że politycy zaczynają dostrzegać wypieranie rodzimych producentów na rzecz coraz lepszej jakości Chińskich dóbr. W 2018 roku parlament Europejski podtrzymał nałożenie cła antydumpingowego na opony dedykowane do aut ciężarowych. Jest to pierwsze od dawna tak zdecydowane działanie utrudniające import produktów z Chin. W wypadku opon prawo zostało zastosowane do partii towarów już zakupionych i będących w transporcie, co spowodowało nie małe zamieszanie na rynku. Działanie podyktowane skargą złożoną do Parlamentu Europejskiego przez europejskich producentów wskazujących na dumpingowanie rynku oponiarskiego może spowodować falę podobnych działań na innych polach. Czy tak się stanie? Czas pokaże.

To tylko wybrane zmiany, które zdają się wykraczać poza normę we wciąż zmieniających się warunkach biznesu importowego. O kolejnych napiszemy już wkrótce.

 

JR

  • Odprawa celna towarów z Chin - niezbędne dokumenty

    Jakich formalności musi dopełnić oraz jakie dokumenty zgromadzić importer z Polski importujący produkty z Chin? O tym warto wiedzieć! Dopuszczenie do obrotu Każdy produkt, który kupujemy w celu odsprzedaży, bądź do użytku w ramach działalności...
  • Sukces okupiony konsekwencjami, czyli skąd opóźnienia w kolei z Chin?

    Sukcesywnie od kilku miesięcy pojawiają się falowo opóźnienia w realizacji transportów kolejowych z Chin. Skąd taka sytuacja? Przy tak wielkich nakładach inwestycyjnych (przynajmniej po stronie Chińskiej) w cały pas nowego jedwabnego szlaku może to...
  • Jak prawidłowo przygotować ładunek drobnicowy do przewozu koleją? Czy Pakowanie ma wpływ na cenę? Czy kartony przeżyją podróż?

    Częstymi pytaniami klientów, z jakimi się spotykamy to te o sposób zapakowania ładunku dla transportu kolejowego oraz czy są jakieś ograniczenia np. czy przyjmowane są jedynie ładunki spaletyzowane. Odpowiadając - przyjmowane są każdego rodzaju...

Nowa aplikacja dla działów zakupów. Przetestuj za darmo!  procurimo.pl