Maj 2020 - Zaskakujące dane, export Chin w cieniu pandemii | Clever Cargo - wyszukiwarka połączeń z Chin

Maj 2020 - Zaskakujące dane, export Chin w cieniu pandemii

Choć światowa destabilizacja ekonomiczna bije z nagłówków największych serwisów i zdecydowanie odbiła się już na niektórych sektorach gospodarki to Chiny wydają się dobrze wykorzystywać światowy chaos.

Wzrost exportu z Chin

Jak podaje Pul Biznesu (PB) wskaźnik exportu z Chin w kwietniu wbrew oczekiwaniom był dodatni i wyniósł aż 3,5%. Na sytuację tą składa się oczywiście wiele czynników.

Jednym z nich jest szybka adaptacja wielu Chińskich producentów do dostarczania środków ochrony osobistej. Każdy kto handluje z Chinami nagle dowiedział się że niezależnie co kupował do tej pory od swojego dostawcy może teraz kupić maski, czy rękawice ochronne. Podczas gdy europejscy producenci dostosowując swoje linie produkcyjne na przykład do szycia masek robili to w ramach wolontariatu o tyle Chińczycy postanowili na zapotrzebowaniu zarobić. 

Obserwujemy również duży popyt na wiele przedmiotów przydatnych podczas domowej izolacji jak sprzęty ułatwiające komunikację lub naukę z domu. Odizolowanie spowodowało również wzrost handlu elektronicznego i co za tym idzie konieczność uzupełniania stocków wśród drobnych importerów i branży e-commerce.

Czy tendencja wzrostowa się utrzyma?

Niezależnie czym łatana jest obecna sytuacja zamówienia exportowe w indexach PMI wskazuje na zawał wśród głównych odbiorców Chińskiego exportu. Ponad to export do krajów EU spadły w kwietniu o 6,6%, do USA o ponad 15% a do ogólnego wzrostu przyczynił się np. wzrost exportu do krajów Azji Południowo-wschodniej. W dłuższym ujęciu nie ma zatem wielu powodów do nadmiernego optymizmu.

07.05.2020 JR

  • Odprawa celna towarów z Chin - niezbędne dokumenty

    Jakich formalności musi dopełnić oraz jakie dokumenty zgromadzić importer z Polski importujący produkty z Chin? O tym warto wiedzieć! Dopuszczenie do obrotu Każdy produkt, który kupujemy w celu odsprzedaży, bądź do użytku w ramach działalności...
  • Sukces okupiony konsekwencjami, czyli skąd opóźnienia w kolei z Chin?

    Sukcesywnie od kilku miesięcy pojawiają się falowo opóźnienia w realizacji transportów kolejowych z Chin. Skąd taka sytuacja? Przy tak wielkich nakładach inwestycyjnych (przynajmniej po stronie Chińskiej) w cały pas nowego jedwabnego szlaku może to...
  • Jak prawidłowo przygotować ładunek drobnicowy do przewozu koleją? Czy Pakowanie ma wpływ na cenę? Czy kartony przeżyją podróż?

    Częstymi pytaniami klientów, z jakimi się spotykamy to te o sposób zapakowania ładunku dla transportu kolejowego oraz czy są jakieś ograniczenia np. czy przyjmowane są jedynie ładunki spaletyzowane. Odpowiadając - przyjmowane są każdego rodzaju...

Nowa aplikacja dla działów zakupów. Przetestuj za darmo!  procurimo.pl