Odprawa celna towarów z Chin - niezbędne dokumenty | Clever Cargo - wyszukiwarka połączeń z Chin

Odprawa celna towarów z Chin - niezbędne dokumenty

Jakich formalności musi dopełnić oraz jakie dokumenty zgromadzić importer z Polski importujący produkty z Chin? O tym warto wiedzieć!

 

Dopuszczenie do obrotu

Każdy produkt, który kupujemy w celu odsprzedaży, bądź do użytku w ramach działalności gospodarczej wymaga przejścia procedury odprawy celnej. Odprawa celna organizowana jest przez agencję celną. Za dokumenty niezbędne to przeprowadzenia tej procedury zawsze odpowiada importer. Pamiętaj - to na Tobie spoczywa obowiązek zebrania i przedłożenia dokumentów niezbędnych do odprawienia towarów. Nawet jeżeli chiński dostawca przygotowywał już wcześniej dokumenty do odprawy po stornie chińskiej to żadne z tych dokumentów nie będzie przekazywany jako "dołączony" do ładunku.

Polski importer przedkładając dokumenty bierze odpowiedzialność za prawdziwość oraz treść dokumentacji. Od tego jak dokładnie przyłożymy się do przygotowania dokumentów do odprawy, w dużej mierze zależy jak sprawnie ona przebiegnie. Pamiętaj że przedłużająca się odprawa oznacza brak możliwości odbioru towaru oraz koszty związane choćby ze składowaniem towaru w miejscu jego rozformowania.

 

Jakie dokumenty przygotować ?

Importując produkty neutralne zobowiązani jesteśmy do przedłożenia następujących dokumentów:

1. Faktura handlowa (Commercial invoice) to faktura zawierające wszystkie produkty które importujemy będące dokładnym odwzorowaniem tego co znajduje się w ładunku. Faktura musi zawierać nadawcę, odbiorcę, numer, formę płatności, warunki incoterms, produkty  oraz ceny w walucie jakiej została zawarta transakcja. Czytają np. że faktura powinna zawierać numer może na naszej twarzy pojawić się uśmiech - przecież to oczywiste. Warto jednak sprawdzić staranność wystawionego przez dostawcę dokumentu, ponieważ nawet tak proste błędy jak brak numeru dokumentu jest powszechne.

2. Packing list. To dokumenty zawierający pełną listę produktów znajdujących się w ładunku. Musi zawierać masę netto, brutto, kubaturę, sposób spakowania. Upewnij się że jego treść jest zgodna z rzeczywistą zawartością ładunku. Niekiedy w procesie pakowania okazuje się że wymiary lub waga mocno odbiega od prognoz na etapie pakowania. W konsekwencji dane nie zgadzają np. z wagą podaną w dokumentach przewozowych i niezbędna jest korekta packing listu przed dokonaniem odprawy.

3. Tłumaczenie faktury handlowej. Nie jest to potocznie pojmowane tłumaczenie polegające na przetłumaczeniu całego dokumentu. W oddzielnym dokumencie należy w języku polskim wypisać wszystkie pozycje na fakturze. Dobrze jest tłumaczenie poszerzyć o opis produktu jeżeli jego nazwa nie jest jednoznaczna. Przykładem może być produkt przetłumaczony na "Mata gumowa". Mata gumowa może oznaczać naprawdę wiele rzeczy i ten opis nie będzie jednoznaczny dla agenta celnego. Zapewne otrzymamy dodatkowe pytania - do czego służy, z jakiego dokładnie materiału jest wykonana. Opis produktu, niekiedy zdjęcie, służy agentowi do klasyfikacji towaru do odpowiedniej taryfy celnej. Warto zatem wczuć się w jego położenie i podać takie informacje które do dokonania takiej klasyfikacji będą niezbędne. O wiele lepiej brzmiałoby "Mata gumowa - mata do ćwiczeń (skład: granulat gumowy SBR i  klej poliuretanowy)" Praktyczne może okazać się również naniesienie na tłumaczenie kodów HS, do których przyporządkowany był ten produkt przy wcześniejszych importach. Pamiętaj - tłumaczenie ma charakter oświadczenia dlatego trzeba go podstemplować oraz podpisać.

4. Faktura za fracht - faktura określająca koszty frachtu zagranicznego.

5. Deklaracja zgodności - nie jest to dokument niezbędny przy odprawie każdego produktu. Deklaracja zgodności z dyrektywami unijnymi niezbędna jest przy wybranych produktach które takimi dyrektywami są objęte. Jest to każdy produkt zawierający tzw znak C€. Pamiętajmy, że deklaracja nie jest certyfikatem wydawanym przez uprawnione organy. To dostawca chiński chcąc eksportować do europu wybrane produkty musi otrzymać certyfikat C€ określający zgodność towaru z regulacjami unijnymi. Natomiast my jako importujący musimy otrzymać deklarację wystawioną przez eksportera, że eksportowane dobra są zgodne z otrzymanym wcześniej certyfikatem. Deklarację taką wystawia sam eksporter a zawierać musi nazwę jego firmy, nazwę oraz model produktów, regulacje oraz dyrektywy unijne, z którymi zgodny jest towar. Jeżeli nie jesteśmy pewni czy dany produkt potrzebuje takiej deklaracji warto zapytać o to przed decyzją o zakupie.

 

Inne dokumenty - kiedy i jakie?

Wybierając produkty, które chcę zaimportować z Chin warto nie kierować się zasadą skoro mogę coś kupić w Chinach to znaczy że mogę to dopuścić do obrotu w Polsce. Szereg produktów obłożonych jest dodatkowymi przepisami, z którymi warto zapoznać się zanim zdecydujemy się na zakup. Wybrane grupy produktowe wymagają dodatkowych dokumentów o których listę warto zapytać Agencję Celną, która będzie odprawiać ładunek zanim jeszcze dobijemy targu z chińskim dostawcą. Wybrane produkty jak zabawki, towary mające styczność z jedzeniem, kamień, środki ochrony osobistej - wymagają dodatkowych dokumentów których przedłożenie będzie niezbędne do dokonania odprawy.

  • Sukces okupiony konsekwencjami, czyli skąd opóźnienia w kolei z Chin?

    Sukcesywnie od kilku miesięcy pojawiają się falowo opóźnienia w realizacji transportów kolejowych z Chin. Skąd taka sytuacja? Przy tak wielkich nakładach inwestycyjnych (przynajmniej po stronie Chińskiej) w cały pas nowego jedwabnego szlaku może to...
  • Jak prawidłowo przygotować ładunek drobnicowy do przewozu koleją? Czy Pakowanie ma wpływ na cenę? Czy kartony przeżyją podróż?

    Częstymi pytaniami klientów, z jakimi się spotykamy to te o sposób zapakowania ładunku dla transportu kolejowego oraz czy są jakieś ograniczenia np. czy przyjmowane są jedynie ładunki spaletyzowane. Odpowiadając - przyjmowane są każdego rodzaju...
  • Jak rozpocząć import z Chin? Część I - kwestie merytoryczne.

    W obecnej sytuacji rynkowej wiele przedsiębiorców poszukuje nowych obszarów do działania. Coraz więcej osób skłania się do rozpoczęcia importu towarów z Chin. Co trzeba wiedzieć oraz jakie obowiązki musisz spełnić, aby rozpocząć swoją przygodę z...

Nowa aplikacja dla działów zakupów. Przetestuj za darmo!  procurimo.pl